Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

0
20
Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Instagram yeniliklere doymuyor! Her geçen gün gelen güncelleştirmeler kullanıcıların oldukça iyi vakit geçirmelerine katkı sağlıyor. Instagram getirdiği güncelleştirmeler ile artık hesapların kişiselleştirilebilir ve özelleştirilebilir hale getirdi. Geçtiğimiz günlerde gelen güncelleştirme ile artık instagram üzerinden özel paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir? 

Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?
Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Instagram, etkileşim oranını arttırmak adına geliştirmiş olduğu “Yakın Arkadaşlar Özelliği” sayesinde birçok kişinin gönlünü kazanmış durumda. Instagram hikayesi paylaşırken eğer istemeniz durumunda paylaşımı sadece yakın arkadaşlar listesi ile paylaşabilirsiniz. Özel olarak paylaşacağınız bu içerikler yakın arkadaşlar listesi dışında herhangi bir kişi ile paylaşılmaz. Yakın arkadaşlar listesi içerisinde yer alan kişiler, hikayeleriniz üzerinden sizlere yanıt verebilir, hikayelerinize yorum ve emoji gönderebilir.

Instagram Yakın Arkadaşlar Listesi Nasıl Oluşturulur?

Instagram hikayelerini sadece yakın arkadaşları üzerinden paylaşmak isteyen kişiler, bu işlemin nasıl yapıldığını merak ediyor. Öncelikle bu işlemi yapabilmeniz için ilk olarak profil sayfanıza giriş yapmanız gerekiyor. Bunun için sağ üst köşede yer alan alt alta 3 çizgi ya da çark işaretine dokunmanız yeterlidir. Çark işaretine bastığınızda listeler halinde ayar yapabileceğiniz alanlar çıkacaktır. Buradan “Yakın Arkadaşlar” kısmına tıklayarak bir sonraki aşamaya geçiş yapın.

Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?
Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yakın arkadaşlar kısmına tıkladıktan sonra bir sonraki aşamada takip ettiğimiz kişiler sırası ile listelenecektir. Buradan yakın arkadaşlar listenize eklemek istediğiniz kişilerin yanında yer alan “Ekle” kısmına tıklayın. Listeye eklenebilecek hesap sayısında herhangi bir sınırlama bulunmuyor. İstediğiniz zaman bu bölüm üzerinden kişi çıkarabilir, yeni kişiler ekleyebilirsiniz. Instagram, bu hamlesi ile aslında sahte hesapların önüne geçerek Instagram’ı amacına uygun olacak şekilde kullanmaktır.

Yakın Arkadaşlar Listesi İle Story Paylaşma

Instagram yakın arkadaşlar listesine gerekli kişileri ekleyen kişiler, bu kişilere özel olarak nasıl hikaye paylaşacaklarını merak ediyor. Normal, sıradan bir şekilde herhangi bir fotoğraf ve videoyu Instagram story alanına yükleyin. Hikaye paylaşım alanında yeşil bir kutucuk içerisinde “Yakın Arkadaşlar” şeklinde bir buton göreceksiniz. Bu butona tıkladığınızda fotoğraf ya da videonuz sadece yakın arkadaşlarınız ile paylaşılacaktır.

Birinin Yakın Arkadaşlar Listesinde Olup Olmadığını Anlama

Siz takip ettiğiniz kişileri yakın arkadaşlar listesine eklediğiniz gibi başkaları da sizleri yakın arkadaşlar listesine ekleyebilir. Bunu anlamanızın oldukça kolay bir yolu bulunmaktadır. Takip ettiğiniz hesapların hikayelerine göz atarken telefonun sol üst ekranında yıldızlı bir şekilde yakın arkadaşlar butonu görünecektir. Yani izlemiş olduğunuz bu hikaye o kişinin sadece yakın arkadaşlarına özel olarak paylaşmış olduğu özel bir hikayedir.

Herhangi Birini Yakın Arkadaşlar Listesine Eklemediğim Anlaşılır mı?

Birçok kişi yakın arkadaş listesine birini eklediğinde karşı tarafa bildirim ya da haber gidermi şeklinde de bir araştırma yapıyor. Yakın arkadaşlarınıza özel hikaye paylaşımı yapmadan bunun anlaşılabilme ihtimali yoktur. Kullanıcılar, genel olarak atılan Instagram hikayeler üzerinden başka birinin yakın arkadaşlar listesi içerisinde olup olmadığını anlayabiliyor.

Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?
Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Instagram kullanıcıları bu özelliği oldukça uzun bir zamandır bekliyordu. Hatta bu tarz benzer özelliklere sahip olan çeşitli Instagram uygulamaları uygulama mağazalarında yüzbinlerce indirme almaktaydı. Özellikle ABD gençleri Instagram içerisinde özel bir alana sahip olup sadece yakın çevreleri ile etkileşimde bulunmak istiyordu. Yakın arkadaşlar özelliği ile artık bu arayışlar tamamen sona erdi.

Instagram, getirmiş olduğu güncelleme ile daha birçok hak ve özgürlük tanıyor. Kullanıcılar, paylaşmış olduğu gönderi ve hikayeleri artık istemediği kişilere göstermiyor. Bununla beraber istemediğiniz kişilerin hikayelerini ve gönderileri görmeme hakkınızı da kullanabiliyorsunuz. Kişiselliştirilebilir bir platfomra dönüşen Instagram, gelecekte daha birçok özelliğe sahip olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here