Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım?

0
17
Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım?

Instagram kullanan birçok kişi hesaplarının çalınıp çalınmadığını anlamamaktadır. Bazı kişiler, çeşitli yöntemler ile birçok kişinin kullanıcı adı ve şifresine ulaşarak amaçları doğrultusunda kullanmaya çalışır. Bu gibi durumlardan olumsuz etkilenmemek için Instagram hesabımın çalındığını nasıl anlarım adlı yazımızı okumanızı istiyoruz. Bazı durumlarda Instagram hesabınızın çalınıp çalınmadığını oldukça kolay bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Ancak; işini profesyonel olarak yapan kişiler hesabınızı çaldığını sizlere hissettirmeyebilir.

Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım?
Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım?

Instagram hesabımın çalındığını nasıl anlarım konusundaki edindiğimiz bilgileri aktaracak olursak; hesabınızın çalınıp çalınmadığını aslında en basit şu şekilde anlayabilirsiniz. Eğer hesabınıza kullanıcı adı ve şifre ile girmek istediğinizde başarılı oluyorsanız sorun yok demektir. Birçok kişi Instagram kullanıcı adı ve şifresini sadece telefon değiştirirken girmektedir. Farklı bir cihazdan şifreniz değişse bile siz Instagram kullanmaya devam edebilirsiniz. Ara ara uygulamadan çıkış yaparak kullanıcı adı ve şifreniz ile girmeye çalışın. Eğer şifre hatalı uyarısı alırsanız geçmiş olsun. Şifre sıfırlama yoluna giderek bir şekilde hesabınızı kurtarmaya bakın.

Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım?

Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım?
Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım?

Instagram hesabınızın çalınıp çalınmadığını öğrenmenin bir diğer yolu ise takip ettiklerinizi kontrol etmektir. Takip ettiğiniz listenizde farklı hesaplar görüyor, bunların sizle alakalı olmadığını düşünüyorsanız hesabınız çalınmış olabilir. Bununla beraber hesabınızın kontrol dışında farklı hesaplar takip ettiğini, gönderilere like ve yorum attığını tespit ettiyseniz işiniz biraz zor demektir. İllegal yazılımlar ile hesabınız üzerinde etkileşim hakkı bulan saldırganlar, hesabınız üzerinden işlemler yaparak gelir elde etmeye çalışmaktadır. Bu durum genellikle Uygulama mağazalarında yer alan 3. parti uygulamaları indiren kişilerin başına gelmektedir. Instagram profilime kim baktı, Instagram Unflow gibi uygulamaları kullanmanız durumunda başınıza bu tarz olaylar gelebilir.

Instagram Hesabım Çalındığında Ne Yapmalıyım?

İlk olarak yapmanız gereken şey endişeli iseniz kendinize gelmenidir. Sonuçta bu durum hayati, dünyanın sonunu meydana getiren bir olay değildir. Soğukkanlılığınızı korumalı, işlemleri adım adım uygulamalısınız.

  • Eğer hesabınıza halen erişim sağlayabiliyorsanız ilk olarak şifresini değiştirmeniz gerekiyor. Aynı şifreyi kullandığınız tüm sosyal medya hesaplarınızın da şifresini değiştirmeniz gerekiyor. Mail adresinizin şifresi farklı olsa dahi bile şifre değişikliği kesinlikle yapmanız gerekiyor.
  • Eğer hesabınıza erişim sağlayamıyorsanız hızlı bir şekilde Instagram ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Şifremi unuttum kısmı üzerinden işlemleri başlatarak Instagram ile temas kurun.

Instagram Ile Nasıl İletişime Geçilir?

Instagram, hesap çalınmalarında kullancıların yapmaları gereken işlemleri şu şekilde özetlemiştir;

  • Mail adresinizi kontrol ederek Instagram’dan herhangi bir e-posta gelip gelmediğini kontrol edin. Hesabınızı çalan kişi eğer mail değişikliği yapmışsa buradan bu işlemi görüntüleyebilir, iptalini yaparak hesabınıza ulaşabilirsiniz.
  • Şifremi unuttum kısmı üzerinden e-mailinize parola sıfırlama bağlantısı gönderilmesini isteyebilirsiniz. Eğer Instagram hesabı açarken yazmış olduğunuz mail hesabını hatırlıyorsanız hesabınızı geri kurtarabilirsiniz.

Instagram Hesaplarını Kimler Çalıyor?

Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım?
Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım?

Son zamanlarda birçok kişinin hesabı çalınmış ya da kapatılmıştır. Bu işi yapan kişiler tamamen profesyonel olup bilinçli adımlar atmaktadır. Bu nedenle bu kişilere doğrudan ulaşabilmeniz asla mümkün değildir. Eğer hesabınızı çalan kişi arkadaşlarınıza mesaj atıyor, onlara küfrediyor, doladırmaya çalışıyorsa hız kaybetmeden bilişim suçları üzerinden dava açmanızı öneriyoruz.

Şifrem Değişmedi. Yine de Hesabım Çalınmış Olabilir Mi?

Şifreniz değiştirilmese bile hesabınızın çalınmış olabileceğini bilmeniz gerekiyor. İllegal yazılımlar aracılığıyla hesabınıza giriş yapan birçok kişi size farkettirmeden birçok işlem yapabilir. Hesabınız üzerinden gelir elde edebilmek için otomatik yazılımlar kullanabilir, farklı hesapları takip edebilir, gönderilerine like atabilir, farklı gönderilere yorum atabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here