Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

0
17
Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?
Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Instagram ile ilgili daha önce hazırladığımız birçok yazı içerisinde bu platformun fotoğraf ve video paylaşımının dışına çıkarak sosyal bir e-ticaret sitesine dönüştüğünü dile getirmiştik. Instagram üzerinden açılan butik sayfalar, daha uygun fiyata alışverişler yapılmasına katkı sağlamakta. Instagram’ın bu amaçla kullanılması şirketin bu alanda da değişiklikler yapmasına neden oldu.

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?
Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Şu an da birçok butik sayfası etiketler ya da hikayeler bölümü üzerinden satış yapmakta ya da internet sitelerine yönlendirme yapmaktadır. Instagram alışveriş özelliği gelmesi ile beraber butik sayfaların işleri büyük ölçekte kolaylaşmış oldu. Bu özellik ile fotoğraf ve hikayeler üzerinden doğrudan sipariş alabilecek, ödemeleri anlaşmalı olduğunuz üye işyerleri üzerinden alabileceksiniz. E-ticaret sitelerine oranla daha elverişli bir yönetim ve kullanım paneli olan Instagram alışveriş özelliği şu an da belirli ülkelerde kullanıma sunuldu.

Instagram Alışveriş Özelliği Açma

Amerika ve Kanada gibi ülkelerin ardından Türkiye’de de kullanılmaya başlanan Instagram alışveriş özelliği için aşağıda yer alan adım ve yönergeleri uygulamanız gerekmektedir.

 • Sahip olduğunuz butik sayfa Instagram ticaret ilkelerine uygun bir işletme profiline sahip olmalıdır. Bu nedenle ilk olarak profilinizi işletme hesabına geçirmeniz gerekiyor.
 • İşletme hesabına geçebilmeniz için aynı zamanda Facebook işletme sayfasına da sahip olmanız gerekiyor. İşletme hesabına geçerken hesabınızı bir Facebook sayfası ile bağdaştırmanızı, eğer sayfanız yoksa aynı bağlantı üzerinden yeniden oluşturmanız istenecektir.
 • Bu adımdan sonra Instagram alışveriş özelliğini açabilmek için sizlerden bir Facebook Ürün Kataloğu oluşturmanız istenecektir. Facebok ürün kataloğunu 2 şekilde oluşturabilirsiniz. Birinci yöntem; İşletme hesabınız ile ilişkilendirdiğiniz Facebook sayfası üzerinden mağaza oluşturarak katalog hizmetinden yararlanabilirsiniz. İkinci yöntemde ise; Facebook Business Manager kullanımı yaparak da Facebook ürün kataloğu oluşturabilirsiniz.
 • Yukarıdaki 2 yöntem üzerinden Facebook Ürün Kataloğu oluşturduktan sonra bir onay işlemine tabii tutulacaksınız. Oluşturduğunuz katalog Facebook ve Instagram politikalarına göre incelerek onaylanacaktır. Onay süresinin ne kadar sürdüğü ile ilgili bir detay bulunmamaktadır.
 • Katalog onaylandıktan sonra ise bir diğer aşamada etiketlemenin nasıl yapılacağını öğrenmenizdir. Ürünlere etiket ekleyebilmeniz için Instagram uygulamasının son sürümünü kullanmanız gerekiyor. Bununla beraber kullanmış olduğunuz akıllı telefonun da en son güncelleştirmeleri alması gerekiyor.

Instagram Ürün Etiketleme Nasıl Yapılır?

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?
Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Instagram alışveriş özelliğinden yararlanmak isteyen kişiler, ürün etiketleme kısmını doğru olarak yapmaları gerekiyor. Bu konudaki anlatımımız ise şu şekildedir;

 • İşletme hesabınız üzerinden Instagram profilinize giriş yapın. Profilinizde yer alan çark işareti ya da üç noktalı işarete dokunun.
 • Bu kısım içerisinde işletme hesabınız ile ilgili ayarlar yer alacaktır. Bu kısımdan Alışveriş bölümüne girin.
 • “Shopping On Instagram” kısmı içerisinden ürünleriniz için kullanmak istediğiniz katalog seçimini yapmanız gerekmektedir.
 • İçeriklerinie uygun bir katalog seçimini tamamladıktan sınra bir sonraki aşamadan ürünlerinize etiketler ekleyebildiğinizi görebilirsiniz.

Ürünleri Görmek İçin Dokunan Nasıl Yapılır?

Instagram içerisinde alışveriş gönderisi ya da hikayesi oluşturmak isteyen kişiler için işlemlerin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler de vermek istiyoruz.

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?
Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?
 • İşletme hesabınız içerisinde bir gönderi ya da hikaye gönderisi oluşturun.
 • Tam paylaşım ekranına geldiğinizde üst bölümde yer alan araçlar içerisinden etiketler kısmına tıklayın. Etiketler kısmında ürünlerinizi ön plana çıkaracak etiketlemelerde bulunun. Bu durum; instagram hikayeleri içinde geçerlilik göstermektedir. Hiaye paylaşımında etiketlerin hangi gönderiler için geçerli olduğunu paylaşım yapmadan önce seçmeniz gerekiyor.

Instagram Alışveriş Özelliği İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 • Bir adet Instagram gönderisine en fazla 5 ürün etiketi ekleyebilirsiniz. Eğer çoklu görsel paylaşımı yapıyorsanız etiket sınırı 20 adede kadar çıkabilmektedir.
 • Ürün etiketleme özelliği ile yayınlanan gönderilerin düzenlenmesi mümkün değildir. Eğer bir değişiklik yapmak istiyorsanız gönderiyi silip düzenleyerek eklemeniz gerekecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here